Historie školy

Navazujeme na dlouholetou tradici. Dobré rozvíjíme, a co se nedařilo, se snažíme vylepšit.

O začátcích školství ve Velké nad Veličkou moc nevíme, protože při požáru v roce 1850 shořely doklady obecního archivu. Roku 1775 byla škola v domku č. 60, a když se zhroutil strop, přestěhovala se nouzově roku 1824 do čísla 91. O rok později hrabě Magnis nechal vystavět novou učebnu v domě č. 53, kde vydržela 25 let. Když v r. 1850 vyhořela, stěhovala se škola po různých domech. Ale ona to vlastně byla jenom jedna třída. Až roku 1872 byla škola rozšířena na dvě třídy, ale celkem to bylo kolem 300 žáků! Asi to s docházkou bylo jinak než dnes – kdyby přišli do školy najednou, tak by se tam ani nevešli.

Až r. 1896 se začala stavět nová obecná škola se 4 třídami a začalo se v ní učit v září 1897 – to je ta velká budova na náměstí, kde donedávna byla školní kuchyně.

Nejstarší budova naší dnešní školy (tam, kde je dnes tělocvična, 3. a 4. ročník) byla postavena v letech 1930 – 32 a začalo se v ní učit 1. září 1932. tehdy to byla „měšťanská“ škola a jejím prvním ředitelem byl Rudolf Kynčl. Bylo v ní 7 učeben, kreslírna, tělocvična, kabinety, dílna pro chlapce a cvičná kuchyně pro děvčata. V té době to byla velice moderní škola jakých v našem kraji moc nebylo. Hlavní vchod byl tenkrát ale po schodišti, které dnes vede na školní dvůr.

Naše prostřední budova (dnes 6.- 9. ročník) zahájila provoz v září 1969 a tehdy ji se starou budovou spojovalo jen přízemí se šatnami. V letech 1993-94 nad ní bylo přistavěno ještě jedno patro a v něm je dnes kuchyňka, hudebna, učebna angličtiny a kotelna.

Většina z nás určitě pamatuje, že škola na náměstí se používala až do června 2003 a obědy se dovážely. Na jaře 2002 se začala stavět 3. budova školy, která bylo otevřena 1.9.2003 - do ní se přestěhovaly třídy z náměstí (1.+2. ročník), družina a nová kuchyně s jídelnou.

tělesná výchova